Gwiazdy

Gwiazda – kuliste ciało niebieskie, stanowiące skupisko powiązanej grawitacyjnie materii. Przynajmniej przez część swojego istnienia emituje w sposób stabilny promieniowanie elektromagnetyczne. Gwiazdy powstają głównie z wodoru i helu, lecz w trakcie życia przybywa w nich atomów cięższych pierwiastków. 

“Twinkle, twinkle, little star, how I wonder what you are.” – zapewne słyszałeś nie raz tę piosenkę dla dzieci o mrugającej gwiazdce. W ten sposób maluchy po raz pierwszy dowiadują się o świecących na niebie gwiazdach. Niektórzy z tej piosenki wyrastają, natomiast w innych wzbudza to na tyle ciekawości, że zgłębiają tę wiedzę przez całe życie.

Co wiemy o gwiazdach? Zwykle to, że są gorącymi kulami gazu i że mogą mieć różne kolory. A także, że najbardziej znaną na Ziemi gwiazdą jest Słońce. Daje nam ono ciepło, światło oraz odpowiada za esencję życia na Ziemi. Bez Słońca życie na Ziemi, jakie znamy obecnie, po prostu nie mogłoby istnieć.

Czy zdajesz sobie sprawę, że Słońce nie jest taką zwyczajną gwiazdą? Jest gwiazdą karłowatą, co oznacza, że jest mniejsze i ma w sobie mniej energii w porównaniu z większością gwiazd we wszechświecie.

Zatem czym są gwiazdy? Przyjrzyj się im bliżej i sprawdź, dlaczego mają tak duże znaczenie w naszym życiu.

Dodaj komentarz